5 cech udanego przemówienia

Niezależnie od tego, czy mówisz do małej grupy ludzi, czy do dużej publiczności, chcesz mieć pewność, że Twoja mowa będzie niezapomniana i przyjemna w odbiorze. Postępuj zgodnie z tymi pięcioma prostymi wskazówkami, aby upewnić się, że Twoja mowa będzie udana:

1. Bądź przygotowany.

Twoja publiczność poświęca swój czas i uwagę, więc przetrenuj mowę wystarczająco, aby mieć pewność, że zrobisz dobre wrażenie.

2. Użyj mocnego wstępu.

Rozpocznij swoje przemówienie mocnym otwarciem, które przyciągnie uwagę odbiorców. Może to być zaskakujący fakt lub statystyki, ciekawa historia lub też zabawny żart.

3. Bądź konwersacyjny.

Unikaj mówienia tego co przygotowałeś słowo w słowo. Zamiast tego odwołuj się do notatek lub punktów z konspektu. W ten sposób Twoja mowa będzie miała bardziej swobodny ton konwersacyjny.

4. Mów z pasją.

Jeśli naprawdę zaangażujesz się w to, o czym mówisz, będziesz w stanie lepiej utrzymać uwagę i zainteresowanie odbiorców.

5. Bądź cierpliwy.

Łatwo jest się zdenerwować, jeśli popełni się błąd. Pamiętaj jednak, że publiczne przemawianie nie jest łatwe, a doskonalenie tej umiejętności wymaga po prostu czasu. Ćwicz, a osiągniesz swoje cele.

Przygotowała: Aneta

Źródła:

https://www.toastmasters.org/resources/public-speaking-tips/successful-speeches

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *